Bernhardov izbris rodbine
Thomas Bernhard: Izbris. Razpad
* če že, ocena 10/10.....
Pripovedovalec, pisateljev alter ego, od prejema brzojavke o smrti staršev in brata razpreda svoje misli vse do pogreba in razpleta z dediščino, z odporom v notranjem dialogu razmišlja o svoji družini, odločen vse natančno popisat in si s tem omogočiti izbris družine iz svojega duševnega bremena. Gre za zapleten odnos sovraštva in očitkov zlasti z mamo, zaničuje pa vse družinske člane. S tem "alternativnim življenjepisom" Bernhard zelo nazorno predstavi svoj odnos do lastne družine in malomeščanskih pričakovanj, čeprav v fiktivni postavitvi.
V knigi sta dve brezodstavčni poglavji: Brzojavka, ki se pripoveduje v Rimu, in Oporoka v Wolfseggu, kjer se odvija pogrebni ceremonial. Ob novici o smrti razporeja fotografije svojih družinskih članov in razmišlja o njih in prijateljih, o spominih in o svojem od družine odrezanem življenju. Doma pa mu gre vse in vsi na živce, ne dovoli si sprenevedanja niti o mrtvih, je grob in nesramen zlasti do dveh sester, pri tem ga "osuplja lastna nizkotnost" in "umetnost pretiravanja", ki je ne more obvladati in ne najde rešitve za svoje "notranje razburjenje", zaveda se svojega "rafiniranega utajevanja lastnih grdobij". Na koncu se zelo na hitro razplete odločitev glede dediščine, na zunaj navidezno zaletavo, intimno pa kot neizbežno, ko rodbinsko posestvo podari židovski verski skupnosti.
Matere so najbolj odgovorne, a svet ima o materah že tisočletja po nepotrebnem visoko mnenje.
Kaj mi koristijo lepe ulice in čudoviti trgi teh mestec, če so obljudene s tako odurnimi prebivalci.
Preprosti ljudje niso tako preprosti, kot mislimo, in tudi zapleteni ne tako zapleteni.
ženske ne znajo biti same, in pletejo stvari, ki niso nikomur prav |
večino zla na svetu je pripisati lovcem |
vselej je smešno, ko nevesta reče Da |
država, družina in cerkev - ustvarjeni za nacionalsocialistična hudodelstva |
Thomas Bernhard: Izbris. Razpad; založba Obzorja, zbirka Gibraltar - sodobni evropski roman 7; prevod Davorin Flis, spremna beseda Anton Janko; izvirnik Auslöschung. Ein Zerfall 1986, ISBN 86-377-0696-7; 405 strani.
Izbris je zelo primerna zaokrožitev po kar enajstih (večinoma zelo kratkih) knjigah, ki sem jih prebrala v zadnjem času, in vrstni red je zelo pomemben za takole bernharijado. Pet avtobiografij do dvajsetega leta (Otrok, Vzrok, Klet, Dih, Hlad) pojasni njegovo oblikovanje v zapleteno odraslo osebo, avtobiografsko ogledalo iz odraslega obdobja pa nadaljuje Wittgesteinov nečak, iz zrelega obdobja pa tale Izbris. V sklopu doživljanja specificne kulturno-umetniške scene si po vsebinski zrelosti sledijo Potonjenec, Sečnja in Stari mojstri. Kot piko na i je avtobiografsko popisal se svoje Nagrade, ki pa se mi zdi tudi primerno odlično izhodišče in motivacija za sistematično branje pomembnejših del iz njegovega proznega opusa. Na začetku sem sicer prebrala tudi Mraz, njegovo prvo uspešnico, ki pa se mi zdaj post festum zdi po vsebini in sporočilu pravzaprav bolj alternativa Izbrisu in bi jo priporočala prebrati morda celo kot zadnjo izmed vseh - drugače pa sem kar dobro zastavila vrstni red prebiranja Thomasa Bernharda, ki pa ga zdaj vsaj za nekaj časa zaključujem. Glede na wiki se zdi, da bi bilo najbrž dobro enkrat prebrati tudi Korrektur, zanimajo pa me tudi bratovi spomini na Bernharda.
Komentarji
Objavite komentar