Čolićev Sarajevski omnibus
Leposlovno delo z resničnimi osebnostmi (Gavrilo Princip, Ivo Andrić, duhovniki štirih bosanskih religih,....) predvsem okrog atentata Ferdinanda 1914 v Sarajevu. Poetično in pravljično, zasnovano kot lepo tekoč "filmski" omnibus, različni pogledi na ta zgodovinski dogodek in še kakšne dodatne vsaj rahlo povezane sarajevske znamenitosti, poglavja pa si sledijo vsaj rahlo povezana. Začne se sicer s podobnimi "osebnimi" zgodbami gradilcev različnih verzij Latinskega mosta od 16. stoletja dalje, kasneje pa podobno o graditeljih Viječnice, mestne hiše, nato pa o Hagadi - judovskem svetem dokumentu prinesenem iz Španije med njihovem pregonu v 15. stoletju, o spletu naključij, ki je dokument obvarovalo nazadnje med srbskim obstreljevanjem - zelo lepo tekoča pripovedka, vmes sicer npr kakšne neverjetne podrobnosti o videzu hišne pomočnice prvega pomembnega varuha tega dokumenta. Na koncu pa še Dodatek: zgodba v stilu lažnjivega klukca, bosanskega barona Munchhausna, Nikola Barbarića, avtorjev ded po materini strani, ki naj bi bil med drugim poročen s kačo (potem pa še trikrat), umrl in oživel, izgubil in ob povratku našel svojo uro na dnu morja itd itd - ta del mi je bil pravzaprav najbolj všeč, ganljiv v svoji napihnjeni domišljiji z nekimi družinskimi internimi legendami o dedu, ki je bil zagotovo ena posebna slika in izjemen pripovedovalec, morda je vse tole pripravljičeval svojemu vnuku in ga tako oblikoval v pravljičarja.
Prebrala sem Čolićev Priročnik za azilante in sem pričakovala, da bo tole branje fajn in je tudi bilo še kar ok, me pa razen štorije o dedu tole ni zelo prevzelo, malo me je spominjalo na podoben pristop do podobnih tematik v Jergovićevi Rodbini.
Velibor Čolić: Sarajevski omnibus; Goga 2018, prevod Ana Barič Moder (izvirnik v francoščini: Sarajevo omnibus, 2012); ISBN 978-961-277-190-4, 190 strani.
Komentarji
Objavite komentar