Kako de Botton svetuje, da ti Proust lahko spremeni življenje

Alain de Botton: Kako ti Proust lahko spremeni življenje
* če že, ocena 7/10.....

Osnovne in preproste življenjske "resnice" - nasveti ukrojeni po Proustovi literaturi, podprti s citati in anekdotami izpred dobrega stoletja. S porogljivo naklonjenostjo o Proustu, ki je bil ekscentrik, hinavec in hipohonder, v literaturi pa globok analitik in oster mislec. Marcel Proust (10.7.1871-1922), homoseksualec, iz premožne družine, nefunkcionalno je preživel večino časa v postelji, njegovo monumentalno Iskanje izgubljenega časa v skupaj sedmih knjigah ima 4k strani in 200 oseb...

Veliko duhovičenja - knjiga, ki te navduši, da bi Prousta bral, in knjiga, zaradi katere ti ga sploh ni treba brati. Polno citatov, nekaj slik in fotografij za vizuelno podporo napisanemu. Prvo tretjino sem se med branjem zelo zabavala, zadnjo tretjino pa zelo dolgočasila. Mislim, da je prva polovica res bolj zabavna, poleg tega pa sem tudi zaslutila in zasledila, da gre za "resne" nasvete in ne zgolj za duhovičenje...

Kakorkoli, najbrž se bom res enkrat kmalu lotila branja Izgubljenega časa - čeprav imam tudi nekaj zadržkov. Baje je to literatura za "mlade in potrpežljive duše", poleg tega pa so me vse tele Proustove anekdote zelo spominjale na Stefana Zweiga, ki pa je in živel in pisal izumetničeno, Proust pa je bil menda tak samo v stikih z ljudmi - ampak, ali je človek to, kar piše, ali to, kako živi?! Verjetno oboje.


Knjiga ima devet poglavij, vse so v stilu "Kako...", na hitro povzeto takole:

  1. Kako že danes ljubiti življenje: gre za iskanje izgubljenega časa (ponesrečen, zavajajoč, grd naslov!, je rekel sam Proust), življenje moramo ceniti in prednostno namenjati čas bistvenim zadevam.
  2. Kako brati: v literarnih mojstrovinah bralec najde lastna razmišljanja, ki so mu ljuba ali zoprna, in mu šele knjiga razkrije, kako zelo so dragocena.
  3. Kako si vzeti čas: od zunaj zgledajo stvari vedno enostavne, od vznotraj pa nikoli, predstavitev notranjih vzgibov zato nikoli ne more biti kratka.
  4. Kako uspešno trpeti: razmišljamo, ker trpimo, z razmislekom bolečino postavimo v kontekst... o delujočem avtu ne razmišljamo... odkrivanje resničnih življenj in motivacij drugih, ki nas prizadanejo, je polno strašnih presenečenj, zakladov, mučilnih naprav in okostij.
  5. Kako izraziti čustva: vsako uspešno umetniško delo prikaže popačen ali pa vsaj spregledan vidik resničnosti.
  6. Kako biti dober prijatelj: tisti, ki prijateljstvo prezirajo, so lahko najboljši prijatelji na svetu, saj se ne pehajo za ljubezen in resnico hkrati, iskanje obojega se namreč izključuje... proustiranje je bizarno pretiravanje pri izumetničenem hofiranju v odnosu do ljudi.
  7. Kako odpreti oči: biti brez predsodkov in pričakovanj, ceniti tudi oz. predvsem preprostost, brez snobizma.
  8. Kako biti srečen v ljubezni: občudovanje in odsotnost sta povezana, videti in opaziti ni isto.
  9. Kako ne jemati knjig preveč resno: ni namen gledati s svojimi očmi na Proustov svet, ampak s Proustovimi očmi na svoj svet.

Alain de Botton: Kako ti Proust lahko spremeni življenje; Vale-Novak 2003; prevod Alenka Moder Saje (izvirnik How Proust can change your life, 1997); ISBN 961-6221-55-8; 202 strani.

Komentarji