Chagallovo življenje

Marc Chagall: Moje življenje

* če že. ocena 8 / 10..... 

Avtobiografija samosvojega rusko-francoskega slikarja židovskega rodu (1887-1985), svoje življenje pred dokončno izselitvijo iz Rusije je pisal v letih 1921 in 1922. Eden največjih evropskih modernistov, sodobnik Mirója. Z nostalgijo govori o svojem rodnem beloruskem mestu Vicebsk in nekaterih sorodnikih, prvih slikarskih poskusih, šolanju v Petersburgu in Parizu, potem pa vrnitev v Rusijo, kjer je v času vojne in revolucije sodeloval v raznih šolah in gledališčih in se soočal s sovjetsko materialno in medčloveško bedo, se pa tudi poroči in dobi hčerko - nezadovoljen s sistemom predvsem zato, ker nima možnosti ustvarjati. Za knjigo je narisal 20 originalnih podob.

Bil je najstarejši od devetih otrok, precej revna (ne pa lačna) židovska družina, Židi so bili zelo omejeni pri študiju in preseljevanju.  Zelo poetično pripovedovanje o otroštvu, o tolčenju študentske revščine in iskanju slikarskega kruha precej mimogredno, cinično in razočarano o svojih sovjetskih projektih. Pisal je vsekakor že kot precej uveljavljen in priznan umetnik, a je glede vsega tega zelo skromen, je pa jasna njegova želja slikati in ustvarjati. Za letnice in fakte sem vmes malo pogledovala wiki stran, v tej knjigi "slika" bolj občutke in so mu dejanski dogodki bolj za platno...

Nekaj lepo povedanih zgodb in utrinkov. O starih starših in nekaj malega o židovskih ritualih, pa kako mu je oče z rahlim nestrinjam metal denar za slikarsko izobraževanje po tleh, da ga je moral pobirat po kolenih, pa kako sta si z bratom ponoči metala miš in jo utopila v kahli, da sta lahko naprej spala, pa kako ga je ogrizel stekel pes in je v bolnišnici prvič spal sam v svoji postelji in prvič videl igrače... 

Sem prebrala še par stvari o njem in o tej knjigi -  in moram reči, da neke silne ljubezni do žene Belle v knjigi nisem našla, pa tudi dokumentiranje židovskega življenja se mi ni zdelo tako izjemno slikovito. Zdelo se mu je pomembno natančno opisati nekatere sanje. Zdi se, da se je lotil zapisovanja svojega življenja v pripravah na izselitev iz Rusije za vedno, za zapiranje tega dela, za vnaprejšnjo potešitev domotožja z golo sovjetsko realnostjo.

lepega dne, ampak saj so vsi dnevi lepi

v času pisanja knjige in cca 20 let kasneje

Marc Chagall: Moje življenje; Študentska založba, 2005, zbirka Posebne izdaje; prevod Suzana Koncut (izvirnik Ma vie, 1923); ISBN 961-242-039-4; 238 strani.

Komentarji