Gombrowiczev dnevnik

 
Witold Gombrowicz: Dnevnik
* če že, ocena 1/10.....

Gombrowicz (1904-1969) je bil poljski pisatelj, rojen v premožni družini, 1939 je obtičal v Argentini, v Evropo se je vrnil 1960, bil prepovedan na Poljskem, večje uspehe in priznanja pa doživel šele v zadnjih letih življenja (1966 predlagan za Nobelovo nagrado). 

Za poljski izseljenski časopis je od 1953 pisal eseje v obliki dnevnika, v katerem se predvsem podrobno ukvarja s kakšnimi poljskimi literati. Tekst je zagoneten, menda tudi pogosto fiktiven in poglavja po dnevih večinoma popolnoma naključno nametana (včasih naj bi to prepustil kar uredniku). Tale slovenski prevod je samo tretjina celote - imam občutek, da je izbor neposrečen in ni bila pravilna odločitev, da se posamezen zapis nekega dne vključi v celoti ali pa sploh ne. 

Zelo zanimivo razmišlja, npr o Poljski, ki ima problem malih narodov s potrebo dokazovati, da so veliki ravno zato, ker so majhni... Je zvišen nad napadi s Poljske: ne trudi se biti poljski pisatelj, rad bi bil samo Gombrowicz... Zelo zelo filozofira, polemizira, dlakocepi, pojasnjuje svoja dela in odziv na odzive, knjiga je označena kot "dokumentarna literatura", pa tudi kot avtobiografija, čeprav kaj zelo osebnega o sebi napiše zelo poredko in skopo. Sem izredno težko brala in se na koncu vdala v listanje, me je pa vsake toliko kakšen stavek ali misel sezula, razmišlja zanimivo in drzno ter piše spretno - tako da me zelo mika prebrati kaj njegovega, morda za začetek Trans-Atlantik.

iskreno povedane bedarije - neiskreno pa gromozanske resnice


Witold Gombrowicz: Dnevnik; založba Nova revija, zbirka Pričevanja, 1998;  izbor, prevod in spremna beseda Mladen Pavičić (izvirnik Dziennik, 1969); ISBN 961-6017-55-1; 352 strani.

Komentarji