Dobri Stalin

 

Viktor Jerofejev: Dobri Stalin. Roman

* če že, 8/10.....

Rojen 1947, oče je bil Molotova desna roka in kasneje visok ruski diplomat. Gre za zanimiv koktail spominov iz otroštva, opis svoje poti do pisatelja in disidenta, pa pogled na razumevanje ruskega naroda in fenomen ljubljenega StalinaOd samega začetka je napovedovan očetomor na simbolnem nivoju, saj je bila očetova diplomatska kariera zaradi problematične sinove literarne aktivnosti uničena. A diplomatsko umorjen oče ga je podprl (eno truplo v naši družini sem jaz, če boš napisal opravičilo, boš drugo ti...).

Avtor je bil visoko priviligiran in nezaplankan, v spominih je precej cinizma in posmehovanja, dokaj brezobzirno se roga tudi sebi in sploh staršem, vsakemu po svoje, kot elitnima podpornikoma in samoumevnima priviligiranca grozljivi pošastni ruski državi, med in po Stalinu. Nekaj zanimivih osebnih anekdot (kako je Picassu kot otrok odgovoril, da bo postal nihče...). Knjiga pa je polna tudi esejističnih interpretacij ruske literature, pa občasnih eskapad sanj in absurda. Kljub temu se je bralo kar dobro, vsekakor zanimiva življenjska zgodba in poseben in spreten stil pisanja. 

Na koncu sledi še daljša spremna beseda Mihe Javornika, tako na splošno o ruski literarni danosti kot kritična umestitev avtorja Viktorja Jerofejeva. Zanimivo in nepresenetljivo, da so mnenja o njem kot o pisatelju deljena, iz udobja njegove elitistične drznosti načrtno izvedena literarna bomba z almanahom izbrisane ruske literature konec 70. let mu je zagotovila izjemno promocijo in pozornost tako doma kot v svetu. Dobro se mu je izteklo.

Stalin je umrl neznan

Viktor Jerofejev: Dobri Stalin. Roman; založba Modrijan, zbirka Poteze; prevod Lijana Dejak (izvirnik Horošin Stalin. Roman, 2004), spremna beseda: Miha Javornik; ISBN 978-961-241-348-4, 336 strani.

Komentarji