Domači begunci
* če že, ocena 8/10.....
- vključena v bralni krožek pri tej knjigi zaradi povezanosti s Portugalsko, vesela krožka, a sama se za to knjigo ne bi odločila, se mi zdi, da je po tako kratkem času o pomembnih zgodovinskih dogodkih skoraj bolj primerno brati avtentična osebna pričanja in zgodovinske dokumente, ne pa leposlovja... iskala in nisem našla na hitro knjige v portugalščini, to bi me bolj motiviralo, a sem jo zaradi pomanjkanja časa nato na hitro prebrala kar v slovenščini
- poznam kar nekaj osebnih štorij iz tega izgona Portugalcev iz kolonij po vsem svetu, zato sem imela drugačno izhodišče kot bralka. A knjiga sploh ni slaba, brez odvečne patetike in dramatiziranja in polepševanja portugalske vloge v kolonijah in v omejenih okvirih razumevanja revolucije v njih ob istočasni revoluciji doma. Gre za dramatično in težko obdobje, ki je še danes poligon nekega zgodovinskega prepucavanja in sprenevedanja. Portugalcem se je sredi 70 let skorajda čez noč povečala populacija za skoraj 10%, in to so bili njihovi lastni ljudje, a tudi že odtujeni in s porezanimi koreninami, navajeni preskrbljenega a garaškega življenja v kolonijah, z velikimi ideali in istočasno predsodki o Portugalski, z negovanjem portugalske kulture od daleč in krščanske vere... sprejetih brez vprašanj, a z nelagodjem. Redkokdo v srednjh letih nima iz tega obdobja precej direktne izkušnje, vsaj preko sorodnikov. In predvsem o teh osebnih aspektih pravzaprav zelo neradi govorijo... Zadevo so sicer imenovali "retorno", vrnitev, a šlo je za begunce, ki jih enostavno niso mogli zavrniti - in za tiste, ki se niso znašli sami, tudi poskrbeti niso mogli dostojno v takrat zelo revni državi. Biti begunec "doma" je se posebej grenko. Tudi avtorica knjige je bila menda napadena in so ji očitali pranja perila, čeprav je dobila za knjigo prestižno portugalsko literarno nagrado 2011.
- Knjiga se izogne večinoma vsem zgodovinskim faktom in "pravilnim" interpretacijam, saj gre za pogled skozi oči mladostnika. Njemu se ne zamerijo kakšni rasistični pogledi o črnuharjih, ki so jih kolonizirali. O kakšnem od njih ima občasno tudi dobro mnenje, ali ga kakšna celo privlači. Ravno dobro začne procesirati neotroško zivljenje, potem pa se mu sesuje svet. In je nenadoma vržen iz dokajšnjega udobja v precejšnjo mizerijo. A s časom se sestavi v novi domovini, se znajde tako osebno, kot se z zamikom sčasoma znajde tudi družba. Se znajdejo večinoma vsi, ker se morajo znajti... Čisto vsi pa seveda ne.
Vrnitev
/ Dulce Maria Cardoso; Naslov izvirnika: O retorno, 2011, prevod
Barbara Juršič; Cankarjeva založba, 2014; ISBN: 978-961-282-013-8; 285
strani.
Komentarji
Objavite komentar